logo

TESCİLLİ İPSALA PİRİNCİ SOFRALARDA BİRİNCİ
KEŞAN TİCARET VE SANAYİ ODASI

TEMCİT PİLAVI

TEMCİT PİLAVI

 Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, İpsala Kaymakamlığı,İpsala Belediye Başkanlığı ve Sivil Toplum Kuruluşlarının işbirliğiyle İpsala Pirinci’nin tanıtımını yapmak, aynı zamanda İpsala Pirinci’nin tanınırlığını nasıl arttırabiliriz ?sorusunu ele almak amacıyla 3 Temmuz gecesi saat 01.00’da  saat kulesi önünde temcit pilavı ve hoşaf ikramlı sahur programı düzenlendi.

Programda, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin ,İpsala Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İlhan Daldıran, İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Seçkin Şimşek, Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, İpsala Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd.Doç.Dr.Hayati Arda, İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir,İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman birer konuşma yaptı.

Konuşmacılar, İpsala Pirinci’nin markalaşma ve patent sürecini, İpsala Pirinci’nde coğrafi işaret kullanımı, pirincin besin değeri ve insan yaşamındaki önemi,İpsala Pirinci’ne perakende satışta vatandaş nasıl ulaşabilir? konularında katılımcılara bilgi aktardı.

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman yaptığı konuşmada,İpsala Pirinci’nin tanıtılması ve daha çok tüketilmesi için temcit pilavı etkinliğini Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, İpsala Kaymakamlığı ve İpsala Belediye Başkanlığı işbirliğiyle gerçekleştirdiklerini belirterek”İftarda yapmak yerine sahuru seçtik. Neden sahuru seçtik? Çünkü Ramazan Aylarında, sahurda en çok pirinç tüketilir. O vesile ile bu programın adına Temcit Pilavı dedik ve sahurda olsun istedik.” dedi.

Kerman, halk tarafından pilavın o kadar çok tüketildiğini belirterek “temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önüme koyma “ deyimi durup dururken çıkmamış. Çünkü ben çocukken ,Ramazan’da, sahurda,tepsilerin içerisinde  ve yanında hoşafıyla birlikte pirinç pilavı tüketirdik.” dedi

 

Belediye Başkanı Kerman konuşmasında, son günlerde sosyal medya ve basında pirinç ile ilgili olumsuz haberlerin çıktığını ve adete Türk çiftçisinin ürettiği ürüne leke sürülüp, üretilmemesi için mücadele verildiğini ifade ederek”  Bizde onlara karşı pirincin faydalı olduğunu, sağlıklı insanların pirinci tüketmesinde hiçbir şekilde sakınca olmadığı söylüyoruz. Bugün şeker hastası olan bir insanın tatlıcıdan baklava alması uygun olmadığı gibi tüketmesi de sakıncalıdır. Şeker hastasına biz pirinç tüketsin demiyoruz. Sağlıklı insanlar pirinç tüketir.” dedi.

Bölgenin Türkiye’nin en kaliteli pirincinin İpsala’da yetiştiğini ifade eden Kerman, artık marketlerde raflardan İpsala Pirinci’nin isteneceğini, İpsala Pirinci’nin markalaşma sürecinin geldiğini ve bununla ilgili Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı önderliğinde patentin alındığını, artık sofralarda İpsala Pirinci’ni ismiyle göreceklerini” söyledi.

İpsala Belediyesi olarak birçok etkinlikler düzenleyerek te pirincin tanıtılmasına ve üretiminin en çok İpsala’da olduğunu vurguladıklarını ifade ederek ” Sosyal medya, televizyonlardan ve bugün için de ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı İpsala’nın gümrük yolu üzerine Türkiye’ye gelen vatandaşlarımız bilsinler diye Türkiye’nin en çok pirinç üreten ilçesi İpsala’ya Hoşgeldiniz pankartlarını koyarak, daha güzel ilçemizi tanıtacağız.”dedi.

Kerman sözlerine şöyle devam etti; “Yine gümrük yolu üzerinde milyonlarca insanların geçtiği ama ilçemizin buradan hiç faydalanamadığını görüyoruz. Yüreğim parçalanıyor. Bu vesile ile, gümrük yolu üzerinde İpsala Belediyesi’ne kazandırdığımız 34.500 m2 arsa üzerinde en kısa zamanda çalışmalar başlayarak İpsala Pirinci’nin tanıtılacağı bir ofis açılacak. Ve buradan Türkiye’ye giren tüm vatandaşlarımız İpsala Pirinci’ni buradan temin edebilecekler.

Eskiden İpsala’da panayır vardı. Daha sonra festival oldu.Bugün için de İpsala’mızda artık bundan sonra fuarlarda tanıtıyoruz İpsala Pirincini. Bu yıl Allah nasip kısmet ederse,31 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde 17’ncisi gerçekleştireceğimiz İpsala Tarım Fuarı’nı hep beraber göreceğiz.”

Belediye Başkanı Mehmet Kerman,Pirincin tanıtımı konusunda yapılan Esenyurt’ta 10 bin kişiye pilav dağıtımı, G-20 zirvesine katılan liderlere pirinç gönderimi ve televizyon programlarında İpsala Pirinci’ni tanıtım çalışmalarını anlatarak konuşmasına devam etti.

Kerman, çiftçinin kara gün dostu olacak Lisanslı Depoculuk projesi hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Konuşmaların ardından, katılımcılara canlı tasavvuf müziği programı eşliğinde temcit pilavı, hoşaf ve sahurluk ikram edildi.

Program sonunda, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İpsala Pirinci’nin coğrafi işaret tescil belgesini İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir’e verdi.

Destek İçin
(+90) 284 714 11 37