logo

TESCİLLİ İPSALA PİRİNCİ SOFRALARDA BİRİNCİ
KEŞAN TİCARET VE SANAYİ ODASI

TARIM ZİRVESİ İPSALA

TARIM ZİRVESİ İPSALA

 Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, İpsala Ticaret Borsası, Keşan Ticaret Borsası ve Dünya Gazetesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve İpsala Kaymakamlığı, İpsala Belediye Başkanlığı,  İpsala Ziraat Odası, İpsala Esnaf Odaları, Hamzadere Sulama Birliği ve İpsala Meslek Yüksekokulu Müdürlüğünün katkıları ile düzenlenen “Tarım Zirvesi” Cuma günü İpsala’da yapıldı.

 

İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Yüksek Alioğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İpsala Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necati Görür ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necmi Kaymaz ve Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük ile İpsala kamu kurum ve STK Temsilcileri ile Dünya Gazetesi yazarları ve daire amirlerinin katıldığı toplantıda Hamzadere Havzası’nın geleceği ele alındı.

Toplantı, İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir’in konuşması ile başladı.

İpsala’nın bilinirliği çok yüksek olmasına karşın hak ettiği konumda bulunmadığına işaret eden Özdemir, “Yani Türkiye’nin batısında en büyük şehire bir kaç saat mesafede ulaşım imkânları çok çok iyi olmasına rağmen hak ettiği yerde değil. Tabii, sınır boyunda olmasının Türkiye’nin geçmiş dönemindeki komşularıyla siyasi ilişkilerindeki seyir hali itibariyle bazı mevcut etkileri olmuş. Bunu da, yöremizde dostlarımızla, bizden yaşça büyüklerimizle yapmış olduğumuz istişarelerde hissediyoruz. Komşumuzla zaman zaman siyasi tarih boyunca ortaya çıkmış Kıbrıs Harekâtı, Kardak Krizi vb. meselelerde vatandaşların sınır boylarına bir yatırım yönünde ön yargısı olmuş hem ticari anlamda hem de konut ve mesken anlamında.” dedi.

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’da yaptığı konuşmada, İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye girenlerin %65’inin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığını kaydederek, “Yani bu ülkeye seyahat amacıyla, turizm amacıyla veya ticaret amacıyla gelen insanlar, burada makul düzeyde tüketim yapma, harcama yapma idaresi ortaya koymuş insanlar ama maalesef İpsala olarak bundan faydalanamıyoruz.”

Helvacıoğlu konuşmasının devamında İpsala’nın potansiyeli değerlendirecek güçte olduğunu ifade ederek, İpsala’daki çeltik üreticilerinin belirli bir ölçeğin üzerinde üretim yaptıklarını belirterek, çeltik üreticilerinin paketleme konusuna daha da fazla önem vermelerini istedi.

Helvacıoğlu, Hamzadere Barajı’nın yeni sulama imkânları ve tarım cirosuna yapacağı katma değer ile bölgenin bu imkanlardan nasıl yararlanacağını bir sunum eşliğinde toplantı katılımcıları ile paylaştı.

Tarım Zirvesi toplantısında İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman,  Keşan Ticaret Odası Başkanı Yusuf Yörük bölgenin ekonomik durumunu özetleyen konuşmalar yaptı.

Program Dünya Gazetesi Başyazarı Rüştü Bozkurt’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen ve Dünya Gazetesi Başyazarı Alaattin Aktaş, Dünya Gazetesi Bölge Koordinatörü Güray Erdoğan, Dünya Gazetesi Bölge Koordinatörü Alper Bakır ve Dünya Gazetesi Bölge Koordinatörü Çağlar Bakır’ın katıldığı toplantı soru-cevap şeklinde sürdü.

 

Destek İçin
(+90) 284 714 11 37