logo

TESCİLLİ İPSALA PİRİNCİ SOFRALARDA BİRİNCİ
KEŞAN TİCARET VE SANAYİ ODASI

İPSALA'DA ÇELTİK ZİRVESİ

İPSALA'DA ÇELTİK ZİRVESİ

İPSALA'DA ÇELTİK ZİRVESİ

 16. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı kapsamında, dün İpsala Kaymakamlığı, İpsala Belediye Başkanlığı, İpsala Ticaret Borsası, Keşan Ticaret Borsası, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ve İpsala Meslek Yüksekokulu işbirliğinde, Çeltik Zirvesi düzenlendi.

Saat 15.30’da İpsala Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen Çeltik Zirvesi’ne; İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, Meclis Başkanı Necmi Sezer, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necmi Kaymaz, Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük, İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan ve Keşan Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Emin Meriç ile çok sayıda çeltik üreticisi katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan program, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin’in açış konuşmasıyla başladı. Girgin, İpsala’nın tarihi günlerinden birini yaşadığını belirterek; “16. Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı etkinlikleri kapsamında bugün burada değerli hocalarımız, çeltik ve pirinç konusunda bilgiler verecek. Aynı zamanda buradaki sorunlarımızı, hasat öncesi ve sonrası yaşayacağımız sorunları konuşacağız, çözüm önerileriyle birlikte değerlendireceğiz.” dedi.

İbrahim Girgin, daha sonra ise İpsala Ticaret Borsası, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Keşan Ticaret Borsası olarak çeltik ve pirinçle ilgili gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Bölgenin tarım ticaret ve gıda üzerine planlandığını aktaran Girgin, bölgenin bu 3 konu üzerinde gelişeceğini sözlerine ekledi. İpsala Pirincinin patentinin alındığını aktaran Girgin, “Bu patentin alınmasıyla birlikte bizlere bu ürünün paketlenmesi ve tanıtılmasıyla ilgili bizlere büyük bir iş düşüyor.  En son geçen yıl yaşadığımız yurt dışından ithal edilen, özellikle kalitesiz pirinçler nedeniyle bizim marka değerimiz olan yerli üretimimiz karıştırılarak raflara sunuldu. Bunu tüketen kesim de pirinci beğenmedi ve yememeye başladı. Çünkü gerçekten kalitesiz olan bir pirinçle 5 yıldızlı bir pirinci aynı yere koyuyorsunuz. Tencereye attığınızda biri pişiyor, biri pişmiyor. Bu da son dönemde gündemde en çok yer alması gereken önceliklerimizden bir tanesi. Yine bölgemizde hasat başladı. Bereketli bir yıl diliyorum.” şeklinde konuştu.

Girgin’in ardından toplantıda Mehmet Kerman söz aldı. Kerman, sözlerinin başında Çeltik Zirvesi öncesinde ilk çeltik hasadının gerçekleştirdiğini ve bu yılın bereketli olmasını temenni etti. Üretmenin çok zor bir iş olduğunu aktaran Mehmet Kerman; şunları söyledi: “Üretmenin ikinci bir faslı ise, bu üretilen ürünün tüketilmesi. Biz çeltik üreticileri olarak üretiyoruz, daha fazla üretiyoruz stoklar birikiyor. Hal böyle olunca biz bu stokları eritemezsek, insanlar çeltikten elde edilen pirinci tüketmezlerse, stoklar elimizde büyür ve fiyatlar düşer. Bizler bu işin bilincinde olduk. Bizler İpsala’nın pirincini, yaptığımız etkinliklerle İstanbul’da tanıtmak için bir takım çalışmalar yaptık. İstanbul’da10 bin kişiye, İpsala’nın pirincini tanıttık. Yine bir televizyonda canlı yayına katıldık. Yine bu tür çalışmalara devam edeceğiz. İstanbul Sultangazi’de yine 10 bin kişiye İpsala’nın pirincini tanıtacağız. İpsala’mızda düzenlene festival kapsamında pirinçten üretilen yemeklerle ilgili bir yarışma düzenledik. Bizler ne kadar üretirsek üretelim, tüketme noktasında tıkanırsak, bizim ürünümüz para yapmaz. Bunu da reklamla başarabiliriz. İpsala Belediyesi olarak elimizi taşın altına koyduk, İpsala’mızın ürünü Çeltik’i tanıtmak için elimizden geleni yapacağız.”

Toplantıda son olarak konuşan İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir ise; çeltik üreticilerinin karşısında konuşmanın zor olduğunu ancak kendisinin aynı zamanda Çeltik Komisyonu Başkanı da olduğunu belirterek; şöyle konuştu: “İpsala’ya geldikten sonra çeltiği ve tarımı çok daha iyi bir şekilde tanıdık. Öncelikle tarım fuarımızın çok iyi bir seviyeye gelmesinde ciddi katkıları olan Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Çeltik üreticilerinin karşısında konuşmak zor. Ama aradan geçen zaman içersinde dersimize iyi çalıştık. Çeltik mi üreteceğiz, İpsala pirincine marka mı sağlayacağız. Biz çeltikçi olacaksak; yükümüz bizi zorlayacak şekilde olmaz. Bir şekilde artık hislerimizle bu işi yapar hale geldik. Teknolojiyi de iyi kullanıyoruz. Ama pirinç üreteceksek, farklı bir şeyler yapmamız lazım. Bugün dünya ekonomisinde tektonik kaymalar var. Nihai malları üretemeyenlerin hammaddeye sahip olması, hammaddenin hem fiyat anlamında hem de üretim anlamındaki gelişmesini yönlendirmesi mümkün değildir.”

Konuşmaların ardından ise Çeltik Zirvesi’ne konuk olarak katılan Trakya Tarım Araştırmaları Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek ile Dünya Gazetesi Başyazarı Dr. Rüştü Bozkurt sahneye çıktı.

İlk olarak kürsüye gelen ve “Çeltiğin Babası” olarak bilinen Trakya Tarım Araştırmaları Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek, burada hazırladığı sunum eşliğinde “Ülkemiz Çeltikçiliğinin Dünü, Bugünü Ve Geleceği” konulu konuşmasını yaptı.

Halil Sürek, çeltik üretimin son yıllarda ilerleyen teknolojiye uyduğunu belirterek; “Edirne’de Trakya Tarım Araştırmaları Enstitüsünde çalışmalarıma 37 yıl önce başladım. O günden bu yana çalışmalarımı sürdürüyorum. Ben 37 yıl önce bu işe başladığımda, Türkiye’deki tüm çeltik ve tohumlar yurt dışı kaynaklı, ithal olarak yurtdışından sağlanıyordu. Ancak 80’den günümüze kadar yaptığımız çalışmada, ülkemizde yetiştirilen tohumların tamamı yerli olarak üretilmeye başlandı. Bu yeterli değildir. Bugün yine hala çalışmalarımız devam ediyor. Çeltik tarımında en iyi gelişmeyi sağlayan ise 2 olay olmuştur. Bunlardan birincisi çiftçilerimizin kullandığı lazer tesviyeli tarım aletleri ve arazilerin çok iyi şekilde tesviye edilmesi. İkinci önemli konu ise enstitümüzün geliştirdiği yüksek verimli çeşitlerin üretimde kullanılmasıdır. Bunlardan en önemlisi de Osmancık 97 çeşididir. 1997 yılında bu ürün tescil edilmiştir ve bundan sonraki zamanda yıldan yıla üretimi artmıştır.  Ülkemizde üretilen  çeltiğin %80’inden fazlası, Osmancık çeşidi olmuştur. Bunun sonucu da 15-20 yıl önce ülkemizde 500 kilogram olan çeltik verimi, günümüzde 800 kilogramın üzerine çıkmıştır.” dedi.

Daha sonra konuşan Dünya Gazetesi Başyazarı Dr. Rüştü Bozkurt ise şunları söyledi: “Çeltik üretiminde İpsala %30’dan daha fazla ciddi bir orana sahip.  Bölgenin çeltik üretimine sahip çıkmak lazım. Bugüne kadar burası Osmancık 97 ile bir hamle yaptı. Dünya verimliliğinde 2.’liklere uzaklaşmış durumda. Tüm dünyada  olduğu gibi çeltik üreticiliği takip edilmesi gereken bir iş.  Önümüzdeki günlerde toprağından tohumuna, deposundan pazarlamasına kadar hem yöre halkının hem de bizim gibi ilgili olan kişilerin, konuyu izlemesi ve katkı sağlaması gerekiyor. Bölgede büyük bir potansiyel var. Bölge insanı eğitilmiş durumda. Bunu ileriye götürmekte hepimizin ortak görevi”

Toplantının ardından Halil Sürek'e "Yaşam Boyu Onur Plaketi" takdim edilirken, Rüştü Bozkurt’a da İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman tarafından plaket verildi.

Destek İçin
(+90) 284 714 11 37